Det populära Juliga lyckohjulet snurrar igång igen efter en paus på ett år 23–24.11, 30.11‒1.12, 7–8.12 och   14–15.12.2019 på Gamla Stortorgets Julmarknad! Priserna i spelet, som är riktat till hela familjen, hör i år ihop med julen, kultur, motion och välmående. De lyckliga vinner till exempel presentkort till teatrar, fribiljetter eller produkter att lägga i julklappssäcken.

Det juliga lyckohjulet är öppet vid evenemangets infopunkt, framför Brinkkalahuset, under varje marknadsdag kl. 12‒15. En snurr på hjulet kostar 1 €/gång. Med inkomsterna från lyckohjulet stöder du arrangerandet av Gamla Stortorgets Julmarknad.

Vi tackar både lokala samarbetspartners i Åbo och samarbetspartners från andra håll för priserna. Listan över donatorer uppdateras då evenemanget närmar sig.

Priser till det Juliga lyckohjulet har redan donerats av:
Aboa Vetus & Ars Nova [www.aboavetusarsnova.fi]
Aurinkobaletti [www.aurinkobaletti.fi]
Cloetta [www.cloetta.fi]
FitnessPalatsi [www.fitnesspalatsi.fi]
Forum Marinum [www.forum-marinum.fi]
Gaggui Kaffela [www.gaggui.com]
Hohtogolf West Coast [www.hohtogolf.fi]
Kui Design [www.kuidesign.fi]
Kupittaan Keilahalli [www.kupittaankeilahalli.fi]
Leipomo Salonen [www.leipomosalonen.fi]
Linnateatteri [www.linnateatteri.fi]
Makeistehdas Makeidon [www.makeidon.fi]
Pyrkivä Gymnastics [www.pyrkivagymnastics.fi]
Ravintola Teini [www.ravintolateini.fi]
Sammakon kirjakauppa [www.sammakko.com]
Suomi-Venäjä-Seuran Turun piirijärjestö ry [www.suomivenajaseura.fi]
Tanssiseura Sekahaku ry [www.sekahaku.net]
TEHDAS Teatteri [www.tehdasteatteri.fi]
Turkuseura – Åbosamfundet ry [www.turkuseura.fi]
Turun Historiallinen Seura [www.thy.fi]
Turun Kirjakahvila [www.kirjakahvila.org]
Turun museokeskus [https://www.turku.fi/kulttuuri-ja-liikunta/museo/kaupungin-museot/museokeskus-yhteystiedot]
Turun Nuori Teatteri [www.nuoriteatteri.com]
Åbo Svenska Teater [www.abosvenskateater.fi]